ISTQB Foundation Level – Nedir, Nasıl Geçilir?

ISTQB

Yazılım testinin ne olduğu ve hangi sertifikaların alınabileceğini yıllar önce yazmıştım. 🙂 Bu sertifikaların içinde bir çok ülkeyle birlikte ülkemizde de en geçerli olanı da ISTQB sertifikaları.

Maalesef ülkemizde yazılım test mühendisliği ile ilgili lisans ve üstü seviyesinde pek fazla eğitim olmadığı için bu alandaki bilginizi gösterebilmek için ya deneyim ya da sertifika almanız gerekiyor. İşe deneyimi olmayanlar için elbette sertifika daha cazip geliyor. Nitekim neredeyse tüm iş ilanlarında da sertifika konusunun geçtiğini görmeniz olası. Peki sertifika almaya karar verdikten sonra neler yapmanız gerekiyor?

Nedir?

Alabileceğiniz ilk sertifika elbetteki giriş seviyesindeki “ISTQB Foundation Level”. Öncelikle sınav hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Sadece 40 çoktan seçmeli sorudan oluşan ve bir saat süren sınav sonucunda sertifika almaya hak kazanmak için 26 soruya doğru yanıt vermeniz yeterli. Sınavda güzel olan uygulamalardan birisi de orijinal İngilizce soruların yanında Türkçe çevirilerinin de yer alması ve istediğiniz dildi sınavı yapabiliyor olmanız. Sınav ücreti ve diğer bilgilere ISTQB’nin Türkiye resmi temsilciliği olan Turkish Testing Board sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Nasıl Hazırlanılır?

Sınava hazırlanmak için en kolay yöntem elbette bir kursa yazılmak. Eğitim almak için seçebileceğiniz bir çok farklı kurum bulunmakta. Fakat, açık konuşmak gerekirse sınav konuları belirli ve çok da kapsamlı olduklarını söyleyemem. Dolayısıyla kendiniz hazırlanmayı seçerseniz tek ihtiyacınız olan şey zaman! Sınav, belirli zamanlarda farklı şehirlerde gerçekleştiriliyor. Bu yüzden yıl içerisinde kendinizi hazır hissettiğiniz bir an sınava başvurabilirsiniz.

Kendi kendinize hzırlanmayı seçtiğinizde ise ilk bakmanız gereken şey elbette ki kurs içeriği(syllabus). Konu içeriklerini ve kapsamlarını anladıktan sonra çalışmalarınız boyunca dönüp dönüp tekrar bakma ihtiyacı hissedeceğiniz ikinci kaynak ise yazılım test sözlüğü. Buradaki terimleri öğrenmeniz sadece sınav için değil iş hayatında ve diğer kaynakları okurken de işinize çok fazla yarayacaktır. Kurs içeriğiyle ilgili eğer İngilizceniz varsa internette yeterli kaynak mevcut. Bir çok web sitesi, sunum vb. kaynak kullanarak sınava hazırlanabilirsiniz. Benim tavsiyem Dorothy Graham, Erik Van Veenendaal, Isabel Evans ve Rex Black tarafından hazırlanan Foundations of Software Testing: ISTQB Certification isimli kitap. Diğer seçenekler için ise ISTQB’nin önerdiği kitaplara buradan erişebilirsiniz. Son olarak ise yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi de mock exam’ler bularak soru çözmek. Maalesef çok fazla konu anlatımı bulabilseniz de iş soru çözmeye geline kaynaklar çok kısıtlı. Bahsini ettiğim kitapta örnek bazı sorular mevcut. Bunun dışında ISTQB’nin kendi sunmuş olduğu bir örnek sınav da mevcut. Bu sınava ve çözümlerine de gene Turkish Testing Board üzerinden erişebilirsiniz.

Ne kadar çok soru çözerseniz sınava da o kadar hazır hissedeceksiniz. Fakat amacınız sınavı geçmekten ziyade işin akademik yönünü öğrenmek ise kesinlikle bir kaynaktan çalışmanızı öneririm. Sınavı geçmek için hazırlanmanız gereken süre elbetteki sizin seviyenize ve çalışmaya ayırdığınız zamana bağlı. Türkiye’de giriş seviyesi sertifika alan kişi şu an için 2binin biraz üzerinde. Bu yüzden sertifikanız sektörde sizin için ayırıcı bir etmen olacaktır…

Join the ConversationLeave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment*

Name*

Website

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.