TBMM’deki Kadın Milletvekillerinin İllere Göre Dağılımı

Merhaba,

27. Dönem’de Meclis’te yer alan kadın milletvekillerinin illere göre yüzdesel olarak dağılımını gösteren bir proje yapmak istedim.

Maalesef elde hazır veri olmadığı için kendi veri dosyamı hazırlamam gerekti. Bunun için TBMM’de yer alan vekillerimiz sayfasından faydalandım.

Eldeki ham veriyi kullanılabilir hale getirmek ve HTML taglarından kurtulmak için Notepad++ üzerinde regular epressions kullandım. Sonuçta elde ettiğim csv dosyasına buradan erişebilirsiniz.

Meclis aslında 600 milletvekilinden oluşsa da; zaman içerisindeki ölümler, milletvekilliğinden istifalar ve vekilliğin düşürülmesi gibi çeşitli sebeplerle güncel sayı 586’ya düşmüş durumda. Konunun bu kısmıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyenler Wikipedia‘daki ilgili sayfayı ziyaret edebilir.

Sonuçta her şehre ait kadın ve toplam milletvekili sayılarını elde ederek veri işleme kısmını tamamlamış oldum.

Harita üzerinde gösterim yapmak istediğim için GeoPandas kütüphanesini kullanmaya karar verdim. Harita gösterimi için gerekli olan harita ve çizim dosyalarını (polygon) ise buradan indirdim.

İlk kez harita üzerinde gösterim yapacağım için internetten bir tutoriala başvurdum. Sonuç olarak haritamız düzgün bir şekilde açıldı.

Sonuçta da aşağıdaki gibi bir harita ortaya çıktı. Maalesef başta İç Anadolu’daki illerimiz olmak üzere 36 ilimizde kadın milletvekili bulunmamakta. En yüksek yüzdeye sahip illerimiz ise %50’lik oranla Bartın, Bolu, Diyarbakır ve Muş.

Projede kullanılan Jupyter Notebook, csv ve diğer dosyalara Github sayfasından erişebilirsiniz.

Join the ConversationLeave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment*

Name*

Website

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.