Admob Mart Ayı İstatistikleri

Merhaba,

Daha önceki yazımda Google Play‘deki uygulama istatistiklerini paylaşarak ne gibi etmenlerin indirme sayılarında etkili olabileceğini anlatmaya çalışmıştım. Bu defa da Google ‘ın sahip olduğu mobil reklam firması Admob ile uygulamalara yerleştirdiğim reklamların son bir ay içerisindeki istatistiklerini paylaşacağım.

 

Doğru Mu Yanlış Mı ?

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki grafikte günlere göre Doğru Mu Yanlış Mı ? adlı oyunun kazanç grafiği görünüyor. Günlük dört dolara ulaştığı dönem aynı zamanda Google Play’de En Popüler Ücretsizler kategorisinde de ilk 5’e girdiği dönem. Ancak tam da bu sırada yayınlamış olduğum hatalı bir güncelleme bu gelirin 3 gün içinde yarı yarıya azalmasına sebep oldu. Son bi kaç gündür ise tekrar bir artış eğiliminde ancak günlük download sayılarının 1000 civarına gerilemesinden sonra reklam görüntüleme rakamlarının da günlük ortalama 40-45 bin civarından 25-30 bin aralığına düşmesi bu artışın sürekliliği konusunda ister istemez bir şüphe doğuruyor. 🙂

Bil Yarış

 

 

 

 

 

 

 

Bil Yarış zaten genel olarak diğer oyunum kadar popüler olmadığı için pek fazla artış yaşamadı. Grafikteki kazanç kısmının düşük olmasından dolayı çok fazla dalgalanma varmış gibi gözükmesine rağmen bunlar bir kaç reklam tıklanmasıyla kapanabilecek farklar. O yüzden ortalama olarak Mart ayının ilk yarısında günlük 0.2 dolar civarıyken ikinci yarısında 0.4 civarına yükselmiş diyebiliriz. Reklam görüntülenme sayılarında da benzer bir tablo mevcut. Mart ayının ilk yarısında günlük ortalama 10 bin gösterim varken ikinci onbeş günlük dilimde ortalama 20 bin civarına yükselmiş durumda. Aslında Swarm istatistiklerine bakıldığında Bil Yarış’ın oynanma sayısı Doğru Mu Yanlış Mı ?’ ya göre çok daha yüksek ancak Bil Yarış’da oyun içi bölümde reklam görüntüleme yapmadığım için gösterimler de otomatik olarak düşüyor. Bu rakamlar sadace menüler arası dolaşımdan kaynaklanan rakamlar.

Sonuç

 

 

Sonuç olarak Doğru Mu Yanlış Mı ? günde ortalama 2 dolar civarı bir gelir getirirken Bil Yarış Mart ayı boyunca 10 dolarlık bir kazanç getirdi.

Üstteki resimde de görüldüğü gibi son otuz gün içinde Google Play’deki uygulamalardan 72.14 dolarlık kazanç sağlarken 1.355.221 reklam gösterimi yapılmış.

Son Söz : Admob, uygulamalarınızda reklam görüntülemek için tercih edilecek en iyi seçeneklerden biri değil elbette ancak Leadbolt, MobFox vb. alternatiflerin paypal ile ödeme yapma konusunda çeşitli sıkıntıları olabiliyor. Paypal’la ödeme yapanlarda da genellikle reklam görüntülemesi yapacağımız temel ülke seçeneği kısmında Türkiye yer almayabiliyor. Dolayısıyla ileride bu firmalarla olası bir problem yaşama ihtimaline karşı deneme amaçlı olarak Admob’un kullanılması daha mantıklı bir tercih gibi duruyor.

Join the ConversationLeave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment*

Name*

Website

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Comment

  1. Admob hakkında en değerli türkçe kaynak bu olmalı tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.