Google Play’de İlk Bir Ay

İlk uygulamamı Google Play’de yayınlamamın üzerinden bir aydan çok az bir süre geçti. Bu işe ilk başladığımda kafamdaki soru işaretlerini giderebilecek yeterli bilgiye erişebildiğimi söyleyemeyeceğim. Dolayısıyla bu işe girmeyi düşünen kişilere bir rehber olması açısından bu ilk bir aylık süreçte neler yaşadığımı anlatmak istedim.Daha net bir fikir edinebilmeniz için rakamlarımla ilgili bol miktarda görüntü paylaşacağım.

Google Play

İlk uygulamamı 9 Şubat’ta yayınladım. Tamamen deneme amaçlı ve deneyim kazanmak amacıyla yaptığım bu uygulama sorulan soruya dört seçenek içinden doğru olanın seçilmesine dayanıyordu ve sadece 150 soru vardı. (Şu anda 3000 soru olduğunu düşününce çok komik kalıyor 🙂 )

İlk haftanın sonunda 250 civarı indirilme sayısına ulaşması beni biraz daha cesaretlendirdi ve ikinci uygulamamı yayınladım. Tahminlerimin aksine ikinci uygulama ilk yaptığımdan çok daha hızlı bir gelişim gösterdi. Bunun sebebini ilk uygulamamın klasik bir bilgi yarışması şeklinde olmasına rağmen Doğru Mu Yanlış Mı uygulamasının bir benzerinin henüz markette olmaması şeklinde yorumluyorum.

Şimdi rakamlar…

Yukarıda görüldüğü gibi iki uygulamadan birisi 50 bin civarı yüklenirken diğeri de 20 bine yakın bir rakama sahip. Ancak aktif olarak yüklü olduğu cihaz sayısı %60 civarında. Ancak bir nokta daha var. O da uygulamanın yeni bir versiyonunun yayınlanmasına rağmen halen güncelleme yapmayanlar: 30 bin aktif yüklemenin yaklaşık 5 bin kadarı da güncel olmayan bir versiyon kullanıyorlar. Bunların da büyük ihtimalle uygulamayı çok da kullanmadıklarını düşündüğümüzde uygulamanın aktif/toplam indirilme oranı yarı yarıya bir duruma geliyor. (Aktif olan versiyon şu an 4. Beşinci versiyon henüz bugün yayınlandı.)

 

 

 

 

 

Güncellemeyi Ne Zaman Çıkarmalı ?

Aslında bu sorunun bi kaç cevabı var. Öncelikle kendinize sormanız gereken sorulardan en önemlisi güncellemeyle ne amaçladığınız. Güncellemeleri çıkarmadan önce kendi gördüğüm ve kullanıcılardan gelen eksikliklerin toplanmasını göz önüne aldım daha çok. Ancak uygulamayı güncellediğim günlerin ardından yüklenme sayılarında da farkedilir bir artış olduğunu gözlemledim. Dolayısıyla indirilme sayısını artırmak için de güncelleme yapmayı tercih edebilirsiniz ancak beklediği geliştirmenin yapılmaması halinde kullanıcıların güncellemesi için bir sebep olmayacaktır.

 

 

Güncellemelerin yayınlandığı tarihler: 25 Şubat, 5 Mart ve 15 Mart. Görüldüğü gibi 25 Şubat ve 5 Mart’tan sonra uygulamanın günlük yüklenme sayılarında takip eden bir kaç gün ciddi artışlar oldu. Umarım aynı etkiyi son güncelleme de gösterir. 🙂

Swarm İstatistikleri

Oyun içinde en yüksek skorları tutmak için Swarm kütüphanesini kullanıyorum. Bu sisteme 5 Mart’ta yapmış olduğum v2.0(4) güncellesiyle geçtim. Yani alttaki rakamlar on gün içerisinde tutulan istatistikleri belirtiyor sadece.

 

Sonuç

Beklentilerimin çok üstünde giden bir yüklenme ve kullanılma sayısına ulaştığım için mevcut durumdan yeterince mutlu olduğumu söyleyebilirim. Uygulamayı indirip kullanan ve e-mail atarak desteğini gösteren herkese teşekkür ederim…

Join the ConversationLeave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment*

Name*

Website

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.